Kdo se uchází o „hlasy voličů v kupónových volbách”?
 

Kdo se uchází o „hlasy voličů v kupónových volbách“?

Privatizační fondy tentokrát již bez slibů

Reklama privatizačních fondů opět ovládá televizní obrazovku a stránky novin. Vrchol kampaně se čeká na konci listopadu a v prosinci. Tři milióny občanů chtějí podle průzkumů veřejného mínění investovat prostřednictvím fondů. Reklama možná „zlomí“ další tisíce DIKů, zvláště když Harvardské fondy chystají ještě v průběhu kampaně „malé překvapení“.

Fondy jako vlastníci podniků

Z fondů se na základě výsledků první vlny kupónové privatizace staly nejmocnější vlastníci podniků. Rozdělily si mezi sebe téměř tři čtvrtiny privatizovaného majetku. Nečeká je ale vůbec snadná práce, naše hospodářství sužují známé choroby: přezaměstnanost, nedostatečná restrukturalizace výroby a stále mohutná platební neschopnost. „Vzhledem k tomu se u nás fondy musí daleko více zapojovat do řízení podniků, než je tomu zvykem ve vyspělých tržních ekonomikách. Tam mají jasný úkol: dobře se starat o svoje port-folio, tedy nakupovat akcie dobrých a prodávat akcie špatných podniků. Bude trvat ještě dlouho, než si podobný luxus budeme moci dovolit i u nás,“ říká Michal Větrovský (CA).Od fondů se očekávalo především to, že zatočí s podnikovým vedením. Doslova revoluci na vedoucích místech v podnicích sliboval Viktor Kožený, který obviňoval velkou část manažerů z neschopnosti. Překvapivě pak po půl roce vyzní výrok ředitele jeho Harvardských fondů Petra Kolka, že HCC "ještě…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte