Rozhodnost a vůdcovství

Kam zmizeli charismatičtí lídři?

Téma rozhodnosti v politice je dnes na Západě stále častěji diskutovaným tématem. Byli Reagan a Thatcherová opravdu výjimeční, nebo to měli pouze jednodušší? A nedochází vlastně k určité skleróze jak ideologie, tak politických reprezentací a struktur, které nejsou schopny ve svých řadách najít přitažlivé lídry? Zastávají současní vůdci vůbec nějaké principy, nebo se řídí jenom průzkumy veřejného mínění? Nejde pochopitelně jenom o Británii a USA. Jejich příklad však víceméně ilustruje problémy většiny ostatních vyspělých zemí. Vše se točí okolo obtížně přeložitelného výrazu „lack of leadership“ (místo „nedostatku vůdcovství“ je patrně na místě spíše „nedostatek vedení“).Najít razantní a rozhodné politiky, kteří přitom nejsou populisty, bylo patrně obtížné vždycky a Reagan i Thatcherová to jednodušší měli i neměli. Černobílý svět studené války nabízel politicky snáze prodejnější, ale i průchodnější řešení. Na druhou stranu řešení případů, jako byly Falklandy nebo Grenada, by se bez jejich „schopnosti rozhodnout“ určitě neobešlo. Stejně tak to měli oba jednodušší jako politici, kteří zahájili razantní reformy, než ti, kteří v nich měli pokračovat a dotáhnout je dokonce (Major, Bush). Ale opět: stačí si vzpomenout na to, jak rozhodně postupoval Reagan proti stávce leteckých dispečerů či Thatcherová vůči odborářským bossům.

Jak prodávat rozhodnost

Je jisté, že nedostatek lídrů nahrává…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte