Státní rozpočet v Parlamentu

Sociální demokracie by připustila až pětiprocentní deficit

Minulý týden se Sněmovna začala seznamovat s vládním návrhem státního rozpočtu. Návrh je nyní projednáván v rozpočtovém výboru, koncem října o něm budou poslanci tři dny diskutovat na soustředění v Harrachově. Na prosincovém zasedání Parlamentu by měl být rozpočet schválen.Zeptali jsme se poslanců některých stran, co si myslí o číslech, která jim předložil Kočárníkův úřad, a jaký mají názor na ideu vyrovnaného státního rozpočtu.

Koalice

Podle Jiřího Honajzra (ODS) budou poslanci této strany „vyrovnaný rozpočet prosazovat“. Vyrovnaný rozpočet je zásadní věcí i pro ODA, přesto mají poslanci koaličních stran k vládnímu návrhu některé výhrady. Předseda rozpočtového výboru Tomáš Ježek (ODA): „Největším problémem je zařazení výnosů Fondu národního majetku na příjmovou stranu rozpočtu. Fond má přispět asi osmnácti miliardami korun na splácení úroků z vnějšího státního dluhu. Bohužel tolik peněz nebude mít k dispozici. Jednáme s ministerstvem financí, jak tuto záležitost vyřešit, abychom zde nevytvořili vědomě deficit."S T.Ježkem souhlasí i poslanec ODS Tomáš Páv, podle něhož je třeba zajistit vyrovnanost státních financí jako celku, tedy včetně peněz, které jdou mimo státní rozpočet. "Za poslední desetiletí máme ohromný vnitřní dluh ve vybavení podniků, stavu bytového fondu, stavu komunikací. Nemůžeme se už nadále zadlužovat.“

Opozice

Z…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte