Rozpočet 1994 

Osm set miliónů pro nový systém sociální podpory považuje Vodičkův úřad za „střídmé optimum“

Paní Hana Beránková čekala na sirotčí důchod pro svého čtrnáctiletého syna bezvýsledně tři měsíce. Pak ztratila trpělivost. „Zavolala jsem na Českou správu sociálního zabezpečení a ptala jsem se, co se děje,“ vzpomíná. "Odpověděli mi, že jim můj syn nejspíš někde vypadl, když převáděli data o sirotčích důchodech na počítač. Hrozně se pak divili, že se rozčiluju. Čtrnáctileté dítě totiž musí jíst, i když někde nefungují počítače."Ve stejné situaci jako paní Beránková se může ocitnout kdokoliv z lidí závislých na sociálních dávkách státu. Stačí, aby jim z jakéhokoliv důvodu nepřišly peníze a znamená to pro ně složitou situaci. Technické problémy, které mají s vyplácením třeba důchodů nebo příplatků na děti příslušné úřady, je celkem pochopitelně nezajímají.Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) požaduje pro příští rok ze státního rozpočtu 800 miliónů korun na technické zabezpečení a rozběh nového systému státní sociální podpory, který by měl začít fungovat od 1.ledna 1995. Podle vyjádření ing.Eduarda Janoty, ředitele odboru státního rozpočtu ministerstva financí (viz Respekt 34/93), však tomuto přání zřejmě nebude možné vyhovět.

Patnáctého září se rozhodne

Náměstek ministra práce a sociálních věcí ing.Kamil Janáček má za to, že mluvit o jakýchkoliv finančních požadavcích jeho resortu vůči státnímu rozpočtu je předčasné. "O…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte