Porevoluční nadšení pomalu mizí

Podle dat STEM zdaleka nelze říci, že by minulý režim byl jednoznačně proti mysli převážné většiny obyvatel České republiky. Dnes se u nás domnívá 58% populace, že současný režim je lepší než ten předcházející, tj. před rokem 1989, 22% si naopak myslí, že je horší, a 20% jej pokládá za stejný. Tři čtvrtiny naší populace věří, že současné změny přinesou dětem lepší budoucnost, a stejný počet se domnívá, že dnešní vláda má vyšší odbornou úroveň než vláda před rokem 1989. Silně nadpoloviční většina si myslí, že naše společnost se vyvíjí správným směrem (v dubnu 1992 58%, v červenci 1993 64%). Na druhé straně okolo dvou třetin lidí si myslí, že současný režim nepřinesl více spravedlnosti, že vláda a politikové se svými výsadami neliší od představitelů minulého režimu a že vláda nedbá na názory obyčejných lidí.Hlubší analýza ukazuje, že v hodnocení současného období se neuplatňují jen momentální krátkodobé zřetele, ale promítají se sem dlouhodobá historická hodnotící hlediska. Jinými slovy: pozici občanů ČR charakterizuje vysoká míra důvěry v současný transformační pohyb a v budoucí vývoj, které pramení z vysokého ocenění první republiky a z hlubokého odsouzení komunistické období. (Hodnocení Maďarů je v mnohém ohledu k nám protikladné, hodnocení Slováků a Poláků charakterizuje spíše dlouhodobý historický pesimismus.)

Utváření demokratických institucí

V České republice dnes převažují obyvatelé, kteří jsou spokojeni s…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte