Turecko po třiceti letech

Cesta Ankary do ES je dlouhá, ale ne samoúčelná

Kdo hledá odpověď na otázku, jak dlouhá je doba mezi uzavřením asociační dohody a přijetím státu do Evropského společenství, neměl by pominout případ Turecka. Dvanáctého září uplyne třicet let od chvíle, kdy podepsalo asociační dohodu. Od té doby usiluje o začlenění do evropské dvanáctky a snaží se překonat mnohé překážky stojící tomuto záměru v cestě. Odpovědi Bruselu jsou až dosud negativní; poslední se vládě v Ankaře dostalo v prosinci 1989.

Kontakty ano, ale…

Důvodů, proč připojení Turecka k ES není a nebude jednoduchý proces, je mnoho. Dvěma nejpodstatnějšími jsou kulturní odlišnost a obava Evropy z masové migrace. I přes reformy zahájené před sedmdesáti lety Mustafou Kemalem (Atatürkem) zůstává Turecko pro Evropu duchovně příliš vzdálené. Kromě toho Evropské společenství neznamená jen ekonomický svaz a turecká rychle rostoucí šedesátimiliónová populace může sice být lákavým trhem, ale při představě otevřených hranic a volného pohybu obyvatel budí v bruselské centrále hrůzu. Stoupající nezaměstnanost nutí vlády západoevropských zemí zaujímat jiné postoje než v idylických 60.letech, kdy Německo zvalo turecké dělníky k modernizaci země.To vše ale neznamená, že Společenství se chce od Turecka izolovat. Hospodářské kontakty jsou pro obě strany výhodné a dvanáctka se jim nijak zvlášť nebrání.

Ambiciózní profesorka ekonomie

Turecko potřebuje jednak…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte