Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Turecko po třiceti letech

Turecko po třiceti letech

Cesta Ankary do ES je dlouhá, ale ne samoúčelná

Kdo hledá odpověď na otázku, jak dlouhá je doba mezi uzavřením asociační dohody a přijetím státu do Evropského společenství, neměl by pominout případ Turecka. Dvanáctého září uplyne třicet let od chvíle, kdy podepsalo asociační dohodu. Od té doby usiluje o začlenění do evropské dvanáctky a snaží se překonat mnohé překážky stojící tomuto záměru v cestě. Odpovědi Bruselu jsou až dosud negativní; poslední se vládě v Ankaře dostalo v prosinci 1989.

Kontakty ano, ale…

Důvodů, proč připojení Turecka k ES není a nebude jednoduchý proces, je mnoho. Dvěma nejpodstatnějšími jsou kulturní odlišnost a obava Evropy z masové migrace. I přes reformy zahájené před sedmdesáti lety Mustafou Kemalem (Atatürkem) zůstává Turecko pro Evropu duchovně příliš vzdálené. Kromě toho Evropské společenství neznamená jen ekonomický svaz a turecká rychle rostoucí šedesátimiliónová populace může sice být lákavým trhem, ale při představě otevřených hranic a volného pohybu obyvatel budí v bruselské centrále hrůzu. Stoupající nezaměstnanost nutí vlády západoevropských zemí zaujímat jiné postoje než v idylických 60.letech, kdy Německo zvalo turecké dělníky k modernizaci země.To vše ale neznamená, že Společenství se chce od Turecka izolovat. Hospodářské kontakty jsou pro obě strany výhodné a dvanáctka se jim nijak zvlášť nebrání.

Ambiciózní profesorka ekonomie

Turecko potřebuje jednak…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte