Rozpaky v Bílém domě

Bill Clinton se stal rekordmanem v rychlosti poklesu prezidentské popularity

Začátkem srpna měl americký prezident Bill Clinton po dlouhé době příležitost k radosti, když Kongres schválil jeho rozpočtový plán na snížení deficitu státního rozpočtu o přibližně 500 miliard dolarů. Obrovská přesvědčovací kampaň Bílého domu a vedení Demokratické strany se tedy nakonec vyplatila. Dlužno říci, že osud prezidenta visel při hlasování na vlásku - v Senátu musel svým hlasem rozhodnout viceprezident Al Gore. Clintonova popularita byla totiž po sérii hrubých politických chyb tak otřesená, že neschválení rozpočtu mohlo mít pro jeho politickou budoucnost fatální důsledky.

Kampaň versus realita

Když v pravé poledne 20.ledna letošního roku Bill Clinton ukončil dvanáctiletou nadvládu republikánů v Bílém domě, zajisté netušil, kolik nepříjemných chvil a kritických okamžiků jej v nejbližších měsících čeká. Ale již volební kampaň někdejšího arkansaského guvernéra naznačila, že velkým problémům se - pokud bude zvolen - nevyhne. Své klání s Georgem Bushem a nezávislým kandidátem Rossem Perotem postavil totiž na dvojsečném principu globální změny politického i společenského klimatu ve Spojených státech. Podle kandidáta Clintona bylo potřeba změnit skoro vše: zahraniční politiku, kterou Bush vedl příliš ambiciózně a na úkor domácích záležitostí, rozpočtovou strategii zatíženou za republikánů obrovským a stále rostoucím schodkem, politiku vůči…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte