Palác za miliardu stále volný

„Vrátíme se a znovu ho obsadíme jako squatt,“ říká Ivan Martin Jirous

Palác „U divého muže“ ve Sněmovní ulici, ze kterého byla začátkem roku 1991 vypuzena komuna alternativních umělců Linhartova nadace, je už tři roky prázdný. Dům obrovské rozlohy (9.000 metrů čtverečních) a s ideální polohou (poblíž Malostranského náměstí) by přitom mohl vynášet desítky miliónů korun ročně. Tržní hodnota celého komplexu, který tvoří čtyři obrovské měšťanské domy, se odhaduje na miliardu korun. To všechno od roku 1991 patří Správě služeb diplomatického sboru. Jedním z hlavních - a pochopitelných - argumentů pro vyhazov uměleckého spolku tenkrát bylo, že stát nemůže přijít o zisk z výhodného pronájmu a že má o palác zájem rakouské zastupitelství. Druhou a stejně pochopitelnou námitkou byla obava, že Linhartova nadace není schopna sehnat obrovské prostředky nutné na rekontrukci léta neudržovaného a chátrajícího objektu. Za celé tři roky od vyklizení se však nikdo nepokusil alespoň o základní opravu zničené střechy. Jedinou viditelnou údržbou zničeného paláce je dřevěné lešení, přitlučené před časem na obvodové zdi. A jak je to s ambasádou?

Smlouva bude

Nájemní smlouva s rakouskou stranou by podle slov ředitele Správy služeb diplomatického sboru Luďka Fialy měla být uzavřena do čtrnácti dnů. Proč tak pozdě? Jedním z důvodů byla podle L.Fialy licitace o délce pronájmu. Náklady na přestavbu paláce mají totiž dosáhnout částky sedmi…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte