Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

"New age" a technologický optimismus

„New age“ a technologický optimismus

Bude-li se člověk k okolí dál chovat agresívně, příroda si s ním možná poradí po svém: v zájmu zachování života na Zemi ho zlikviduje

Lidstvo prožilo valnou část tohoto století ve světě ostře polarizovaném mezi komunistickou a tzv. svobodnou a demokratickou společnost. Vznik a rozvoj „globální vesnice“ (M.McLuhan) způsobil, že vědomí tohoto bipolárního rozdělení světa zatlačilo do pozadí všechny ostatní četné rozdíly, jimiž se lidstvo vyznačuje. Staré rozdíly jsou založeny na víře (křesťanství a „zbytek světa“), na hospodářské síle (vyspělý sever a nerozvinutý jih) a na celé řadě jiných dominantních vlastností velkých lidských skupin. Nové rozdíly se objevují jako bezprostřední důsledky výměny informací uvnitř „globální vesnice“, v níž už žádnou mocí nelze zabránit šíření nových či obnovených idejí v rámci celého lidstva. Přesto zůstaly určité informace a stanoviska, založená na jejich interpretaci, částečně skryty za „kouřovou clonou“ bipolárního rozdělení světa.

Znepokojivý svět rozdílů

Ve snaze přesvědčit veškeré lidstvo o převaze vlastního názoru na svět a na jeho skvělé vyhlídky do budoucna vytvářeli tuto „kouřovou clonu“ společně jak hlasatelé komunismu, tak stoupenci svobody a demokracie. Právě v důsledku existence „kouřové clony“ dozrávaly a rozvíjely se v našem světě nové velké rozdíly, aniž je mnozí lidé až do nedávného krachu komunismu vůbec postřehli.Po krachu komunismu (který ovšem ještě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].