Propast mezi malou a velkou politikou

Podle průzkumů je český stát stabilní demokracií nespokojených občanů

Podle Střediska empirických výzkumů (STEM) se dnes v Česku o politiku zajímá 55% lidí. Vyplývá to - mimo jiné - z posledního šetření, které středisko dokončilo v červenci v rámci projektu TRENDY 93. Téměř patnáct set respondentů odpovídalo na otázky typu: jak hodnotíte demokracii v ČR, jak jste spokojeni s územně správním členěním státu, nakolik jsou pro vás důležité komunální volby a jaký je podle vás dnešní režim ve srovnání s předlistopadovým.

Důvěra plná nedůvěry

Podle průzkumu STEM by dnes naprostá většina českých občanů přišla k volbám (podle opakovaných průzkumů nechce jít volit jen kolem 15% populace). Pouze každý třetí má ovšem pocit, že se v aktuálním politickém dění vyzná; většina (šest z deseti) událostem na politické scéně nerozumí.Z opakovaných průzkumů STEM je zřejmé, že česká politická scéna je až nečekaně stabilní. Vládní koalice si od počátku roku - bez ohledu na nejrůznější aféry - v průzkumech volebních preferencí udržuje viditelný náskok: přes 52% voličů jí znovu dalo svůj hlas. Pro opoziční strany by hlasovalo 32%, zbytek není rozhodnut. Poměrně velká je i důvěra veřejnosti v stabilitu demokracie. Za poslední dva roky vzrostl počet lidí přesvědčených, že jsou v českých zemích „vybudovány základy demokracie“, o třináct procent - na 62% - a téměř 70% nepociťuje obavy o její další osud. V názoru na rozvoj…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte