Vnitro prohrává pře s agenty

Lustrační zákon není při našem rozhodování podstatný, tvrdí soudci

Před Městským soudem v Praze prohrálo ministerstvo vnitra devadesát devět ze sto čtyř lustračních sporů. Soud v těchto případech rozhodl, že žalobci vedení v registru svazků Státní bezpečnosti nikdy nebyli jejími agenty. Ministerstvo vnitra se ve všech prohraných případech odvolalo. Vznikají ale dohady, zda má lustrační zákon vůbec smysl, když evidovaní agenti své spory vyhrávají. Jde totiž o jedno: ministerstvo vnitra je žalováno za to, že dodržuje zákon. Řada poslanců a veřejně činných osobností je přesvědčena, že jde o chybu soudců. „Lustrační zákon nehovoří o vině, ale o faktu registrace. Soud překračuje své pravomoci,“ říká například předseda Křesťanskodemokratické strany Václav Benda.

Dva pohledy na problém

Ani podle šéfa archívního odboru ministerstva vnitra majora Jana Frolíka rozsudky neodpovídají tomu, o čem je spor: „Soud by měl rozhodnout, zda evidovaný občan vyhovuje nebo nevyhovuje lustračnímu zákonu, a že je nebo není schopen vykonávat určité státní funkce,“ říká Frolík. "A ne vynášet rozsudky, zda byl či nebyl agentem."Předseda Nejvyššího soudu České republiky JUDR.Otakar Motejl je přesvědčen, že soudci musejí rozhodovat tak, jak rozhodují. "Seznam údajných spolupracovníků StB byl zveřejněn ve čtrnáctideníku Rudé krávo. Jde tedy o ochranu osobnosti. Soudce nemůže vyhlásit pouze nález, že evidovaný občan je skutečně v registru…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte