Náboženství a česká společnost: stav hledání

Václav Klaus čas od času rozčeří žurnalistickou a politickou hladinu kontroverzními výroky o ekologických iniciativách, církvi nebo o „komplikovanosti“ jugoslávského konfliktu a naší zdrženlivosti vůči němu. Jakkoli jsou tato vyjádření jednostranná a přímo nepřijatelná, zdá se, že premiérovi politicky neškodí, nenarušují jeho image a nesnižují jeho popularitu. Je tomu tak i proto, že má schopnost vystihnout dnešní českou mentalitu, schopnost souznít s jejími tužbami, obavami, s jejím směřováním. Jestliže V.Klaus přirovnává církve k turistickým spolkům, jestliže hovoří v souvislosti s televizními přenosy bohoslužeb, že se naplnila míra trpělivosti, jestliže projevuje nefalšovaný podiv nad asistencí církevních činitelů při čistě státních ceremoniích, dává tím najevo, že navzdory všem řečem o konzervatismu je čistým soudobým liberálem: Má-li někdo náboženské potřeby, nechť se spojuje za účelem jejich naplňování. Proč by ovšem lidé s těmito potřebami - a ne třeba zahrádkáři - měli být přítomni při jmenování ústavních soudců?

Na selhání nebyl zatím čas

Vedle Klausova ideologického založení hraje v jeho prohlášeních roli i ta skutečnost, že se v české společnosti šíří určité rozpaky a nejistota ohledně veřejného působení církve. Tyto rozpaky jsou ještě umocněny problémem restituce církevního majetku. Před listopadem 89, kdy církev byla zcela vytěsněna z veřejného života, kdy nebyla tak říkajíc na očích, bylo…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte