Co chtějí Češi na Slovensku

Dvojí občanství, více českých filmů a jednou snad i nové Československo

Když se Juraj Kozák vrátil v neděli 16.května z návštěvy Prahy, našel ve svém bratislavském bytě vzkaz od redakce časopisu Mosty: Za tři dny se z iniciativy prezidenta Kováče koná „kulatý stůl menšin“ a vy - jako známá osobnost - byste měl „neoficiálně“ reprezentovat na Slovensku usazené Čechy.Tak začal vznikat Spolek Čechů na Slovensku (SČS), o měsíc později registrovaný na slovenském ministerstvu vnitra. „Bylo to vlastně iniciováno shora, ale půda pro to už byla připravena,“ říká jedenasedmdesátiletý J.Kozák. Podle sčítání obyvatel z roku 1991 se k české národnosti přihlásilo v Slovenské republice 50.000 lidí.

Velká asimilační schopnost

Ing.dr.Juraj Kozák, CsC. pracoval celý život jako konstruktér. Autorsky se podílel například na projektu budovy Federálního shromáždění nebo žižkovské televizní věže v Praze. Do Bratislavy přišel už v roce 1946. Důvodů měl několik: jednak tu sídlil Stavoprojekt - monopolní podnik pro projektování, a navíc měl ing.Kozák obavy, aby mu v Čechách někdo nepředhazoval minulost. Za války nějakou dobu studoval v Německu.Po sedmačtyřiceti letech života na Slovensku mluví stále dobrou češtinou, jen občas se mu do ní přimíchají slovenská slova. Diskriminaci nebo odpor Slováků vůči Čechům nikdy nepociťoval: "Je to asi i tím, že Češi na Slovensku svoje češství příliš nezdůrazňovali, naopak měli velkou asimilační…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte