Rozzlobený otec vod

USA prožívají povodeň století

Mark Twain kdysi napsal, že povodně nepřinášejí nic dobrého kromě toho, že z ulic vyženou potulné psy a hlučící mládež. Letošní léto mu dalo opět za pravdu, ale asi i on by byl překvapen, jak vypadá zatopené městečko Hannibal, kde na břehu Mississippi vyrůstal sám spisovatel i jeho hrdinové Tom Sawyer a Hucklberry Finn.

14 metrů nad normál

Neustálé deště, které téměř dva měsíce bičují pláně amerického Středozápadu, přinesly živelní pohromu, americkým tiskem označovanou za povodeň století. Na televizních obrazovkách po celém světě se objevila zatopená poříční městečka nejen na Mississippi, ale také na Missouri, Raccoon River, řekách Des Moines a Illinois a dalších přítocích „otce vod“. Příslušníci Národní gardy a desetitisíce dobrovolníků plnili pytle pískem a pak jimi opevňovali protipovodňové hráze, či prostě své domovy. Na mnoha místech se do záchranných prací zapojilo i osazenstvo blízkých věznic.Čtvrt miliónu obyvatel hlavního města Iowy, Des Moines, se ocitlo bez pitné vody, poté co Raccoon River dokonale překvapila místní úřady a vyplavila čističku. Okamžitě následovala vlna solidarity s postiženými, a tak lidé v Des Moines dostávali pitnou vodu v kontejnerech až z Floridy. V blízkosti řek bylo zaplaveno vše, včetně baseballového stadiónu v Davenportu na iowském břehu Mississippi, a na parkovištích se objevovaly nápisy „zákaz rybolovu“. Rozvodněné Missouri a Mississippi posunuly svůj…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte