Kapitálový mandl

Co je třeba udělat pro to, aby občany a investory začal zajímat kapitálový trh

„Mandl je mandl,“ prohlásil kdysi Victor Hugo a v krátkosti tak vyjádřil jeden evidentní, kupodivu však opomíjený fakt: totiž že věci určité povahy se mohou chovat jen určitým způsobem, který není závislý na naší vůli. Mandl je mandl. Kapitálový trh je kapitálový trh. Ať si říká, přeje a touží kdo chce co chce, tento trh si jde svou vlastní cestou, protože prostě ví své.Momentálně zřejmě ví, že při limitních cenách nasazených RM- Systémem i pražskou burzou představuje - až na výjimky - nákup akcií holý nerozum.

Výnosy musí být srovnatelné se státními dluhopisy

Ceny akcií musí jít dolů, a to z několika důvodů. Nejprve proto, že na 1 korunu českou investovanou do akcií musí jednoho dne - pro někoho za rok, jindy za pět let - připadnout takový výnos, aby se investice zúročila alespoň do té míry, kterou dnes zaručují téměř stoprocentně jisté státní dluhopisy se splatností v roce 1997. Dluhopisy při současném kursu vynesou alespoň 14,37% ročního hrubého výnosu.Abych stejného výnosu docílil i u značně riskantních akcií, musela by cena akcie, kterou dnes koupím za 1.000 Kč, buď stoupnout do roku 1997 alespoň na 1.690 Kč, nebo by musela vynášet v průměru 140 Kč ročně na dividendách. Přitom i takové atraktivní společnosti, jako jsou Živnobanka a Investiční banka, oznámily dividendu za minulý rok 90 či 80 Kč - a to sáhly na běžné poměry dost hluboko do…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte