Studenti Jedličkova ústavu ztratili trpělivost

Za vrátnicí střední školy Jedličkova ústavu překvapí návštěvníka papírový transparent „Stávková pohotovost“. „Visí tady už dva měsíce,“ říká jeden z vozíčkářů, kterým právě skončilo vyučovaní a baví se u výtahu. Studenti tak chtějí upozornit na nespravedlivé odvolání ředitele střední školy Zdeňka Štičky. Veřejnost vzala protest na vědomí až minulý týden. Stalo se to díky výstavě, kterou studenti uspořádali ve sklepní místnosti zvané Žlutá ponorka.Zástupce ředitele Jedličkova ústavu mgr.Jan Svoboda se obával už předem, že výstava výtvarných prací je záminkou propagace stávkové pohotovosti, a podnik zakázal. „Ta zdejší anarchie musí jednou skončit,“ řekl doslova. Studenti ho však neposlechli, a tak zástupce hodinu před zahájením (a příchodem televizních redaktorů) rezignoval: „Je to ale naposled,“ varoval studenty. "Kdo nechce poslouchat nadřízené, ten může z ústavu odejít."Spor o výstavu i stávková pohotovost jsou ale jenom epizodami v nekonečném proudu konfliktů posledního roku.

Začarovaný kruh reforem

Jedličkův ústav pro postiženou mládež se měl po revoluci stát výkladní skříní kvality sociální péče v České republice. Přes velké investice a zájem úřadů se stal výkladní skříní něčeho docela jiného; zařízení dnes řada zainteresovaných lidí nazývá černou dírou na peníze a dobré úmysly.V roce 1990 převzala vedení psycholožka Anežka Krčková. Jejím cílem bylo změnit zavedený systém péče, při kterém šlo…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte