Nekonečný Balkán

Otupující účinky válečného zpravodajství

Před několika měsíci viděli televizní diváci na celém světě záběry masakru v jedné sarajevské ulici, kde dva granáty roztrhaly několik desítek lidí stojících v řadě na chleba. O několik týdnů později mohli shlédnout na kost vyhublé postavy, mlčky stojící za ostnatým drátem. I my jsme viděli děti bez nohou, mrtvoly bez hlav i uslzený pohled dvanáctileté znásilněné dívky, která se mezi vyprávěním o tom, co se jí stalo, dívá do kamery. Jenom smrad rozkládajících se mrtvol či smrad sklepů, ve kterých se bez vody a elektriky už rok schovávají lidé, jsme nemohli ucítit.

Poptávka po smrti

Jednou ze základních premis moderního novinářství je princip dokumentovanosti. Chceme-li, aby se něco stalo problémem, musí to být obvykle podložené nejen slovní zprávou, ale i fotografií či živým obrazem. A válka je něco takového, co nemůže problémem nebýt.Novináři, kteří mají dokumentování a zpravování problémů na starosti, se proto válkou rádi zabývají. Ve společnostech, kde je smrt vysunuta do nemocničních pokojů a na lůžka domovů pro důchodce, kde smrt pozbývá na opravdovosti, je těžké natočit či sepsat opravdový příběh. A právě smrt dělá z tématu příběh, a právě takové příběhy lidé chtějí číst. Není tedy divu, že se mnoho novinářů, ozbrojených kamerami a předem vypracovanými scénáři, stále znovu vydávalo a vydává na nebezpečnou cestu do Sarajeva či ostatních míst smrti. Materiály, které tam natočí…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte