K mečiarismu bez Mečiara

Jaké je Slovensko po rozpadu ČSFR

Poslední průzkum veřejného mínění občanů Slovenské republiky, který za přispění nadace National Endowment for Democracy, American Jewish Committee a Nadace Milana Šimečky uskutečnilo bratislavské Centrum pro sociální analýzu, vzbuzuje optimismus. Výzkum je široce citován ve slovenském tisku a vyvolal neskrývané znechucení vládních míst. Není divu. Slovenský premiér se nedostal do první desítky oblíbených politiků, Hnutí za demokratické Slovensko by už volil jen zhruba každý pátý (loni v červnu to byl téměř každý druhý) a osm lidí z deseti se domnívá, že důvodem, proč se vládě nedaří, je neschopnost ministrů. Pouze 10% vidí problémy vlády jako důsledek „protislovenského spiknutí“, 83% považuje protivládní protesty zdravotníků za oprávněné, 71% souhlasí s protesty odborářů a 66% podporuje i protesty podnikatelů. Ke všem optimistickým zjištěním o posunech veřejného mínění lze ovšem bohužel ze zmíněného průzkumu přiřadit nějaké pesimistické „ale“.

Pravice stále mimo hru

Od února 91 do března 93 přestala sice Vladimíru Mečiarovi věřit polovina občanů Slovenska, premiér se ale stále těší 22% důvěře (nejdůvěryhodnějším politikem je prezident Michal Kováč s 35%). Pokud jde o deset „politiků-sympaťáků“, kteří zastínili premiéra, jsou to tito muži: M. Kováč, I. Gašparovič, P. Weiss, R. Filkus, Ľ. Černák, A. Engliš, R. Kováč, M. Kňažko, J. Volf, J. Prokeš. Ve většině případů se tedy…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte