Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Klišé diskriminace

Klišé diskriminace

Němci naříkají na západě i na východě

Je to hořký pocit být tak bezmocný vůči takovým diskriminacím ve sjednoceném Německu. Vae victis! Čtenářský dopis, otištěný v magazínu Der Spiegel, mohl posloužit jako test znalosti Německa na počátku letošního února. Otázka zní: o jakou diskriminaci jde? O zamítnutí restitučních nároků v lokalitě, kde stála berlínská zeď? O snižování objemu výroby v eisenhüttenstadtských ocelárnách? Či snad o tvrdé útoky na vývozní východoněmecké spisovatele Christu Wolfovou a Heinera Müllera pro nepřesvědčivě prokázanou spolupráci s tajnou policií? Chyba lávky! Pisatelův hněv vzbudil právě odstartovaný třináctidílný seriál o německo-německých vztazích „Motzki“.

Politikum na obrazovce

Autor seriálu Wolfgang Menge si předsevzal, že ústy svého vesměs odpudivého hrdiny, předčasně penzionovaného učitele autoškoly v západním Berlíně Friedhelma Motzkiho, rozvíří doposud umělecky tabuizované téma „Ossis kontra Wessis“. Fakt, že má jít o satirickou komedii, naznačuje již jméno „Motzki“, odvozené od slova „motzen“, v překladu nespokojeně reptat. Když se připojí vizáž jeho nositele (holohlavý pupkáč s neustále křečovitou zlobou v očích), je takřka nemožné zvolený žánr zaměnit. A přesto se tak stalo. Seriál kvalit kdysi v Československu populární „Takové normální rodinky“ se stal politickým námětem, příčinou řady vážně míněných prohlášení, nevyjímaje žádosti o okamžitý zákaz dalšího rozeštvávání národa. Je…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte