Sud prachu u prahu Evropy

Alžírsko před občanskou válkou

Konec komunismu a s ním související rozpad jaltského systému poválečného uspořádání Evropy a světa má důsledky po celé planetě. Tento souhrnný pohyb, jehož kontury je dnes ještě obtížné plně docenit, nastartoval nejen bouřlivý vývoj ve východní Evropě, ale má i další komponenty: stále ještě váhavou a opožděnou reakci západní Evropy vůči novému vření, vzrůst japonského a německého tlaku na mezinárodní scéně, ale i dění na africkém kontinentě a všude jinde v bývalém tzv. třetím světě. Zhroutilo se totiž i pohodlné dělení na tři světy, neboť se zásadně zpochybnilo vlastní kritérium takového rozlišování, jakým byl vztah k modernismu: dva světy představující tento modernismus uskutečněný (byť opačným způsobem) a svět třetí, který je z něj zatím vyloučen, ale který si ho klade za cíl.

Africké paralely východní Evropy

V základech se dnes otřásají diktátorské (většinou „levicové“) režimy třetího světa, stavějící na zvulgarizovaných pokrokářských frázích importovaných z Evropy, režimy, které zabředly do zpravidla daleko horšího ekonomického úpadku než celá východní Evropa. Přes velkou geografickou vzdálenost i přes odlišnost kulturní a sociální tu občas najdeme rysy, které vykazují určitou podobnost s východoevropskými revolucemi.V obou případech hráli či hrají významnou roli domácí „disidenti“, obhájci lidských práv. Těm v některých státech třetího světa připadá opravdu významná role v…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte