Již čtrnáct dní si občané mohou na všech poštách objednávat akcie Investičních privatizačních fondů. Mnozí tak činí. Ti hloupější se za příslib několika obrázků s panem Smetanou - nebo i za tisícikorunu okamžité „zálohy“ - zavazují svou kupónovou knížku do roka a do dne prodat. Za cenu, která je malým zlomkem budoucí tržní hodnoty akcií, jež mohou získat natrvalo.

Nejfondovatější fond

Většina občanů stojí dnes poprvé v životě před podnikatelským rozhodnutím. Rozhodnout se musejí sami. Dříve to za ně dělala strana a vláda, která vždy věděla, co je pro blaho občana nejlepší. Spočítáme-li za uplynulé dva měsíce všechny ty stránky inzerce ve všech časopisech, přiblížíme se k částce jedné miliardy, kterou už tahle kampaň stála. A patrně ještě stát bude. Přemýšlivého občana napadnou jistě nejméně dvě otázky:

1. Kdo celou tu reklamní kampaň zaplatí?

Odpověď je celkem snadná: ti, kdo svůj kupón některému z IPF svěří. O tuto částku se totiž sníží jejich podíl na dividendách, které IPF odčerpají z podniků, jejichž akcie získají. Pokud si IPF na reklamu vypůjčily, přibudou k těmto nákladům i úroky z úvěru. A samozřejmě i poplatek za správu fondu, který si naúčtuje jeho zakladatel. Pokud reklamní kampaň platí naše banky na úkor zisku, doplácejí na to všichni občané: odvod ze zisku bank bude chybět ve státním rozpočtu.

2. Proč IPF tolik usilují o získání každého kupónu?

Rozhodně ne proto, že by jim…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte