Všechny učebnice vydávané nakladatelstvím Fortuna se pyšní klauzulí, že text je psán „v souladu s novými učebními osnovami“. Přinejmenším nová příručka Milana Zemana Teorie literatury, určená pro základní i střední školy, si však takovou klauzuli nezaslouží.

Knížka se skládá ze dvou částí - Klíče literární interpretace a Slovníku základních pojmů. První část je upravenou verzí staršího autorova textu, který vyšel jako úvod ke knize Rozumět literatuře I. (M.Zeman a kol., Praha, SPN 1986).

Změny byly, ale…

Úpravy, k nimž se autor pod dojmem sametové revoluce odhodlal, nejsou bezvýznamné. Namísto úryvku „Kráčí, kráčí, kráčí proletariát…“ nyní stojí „Lilo./ Lilo. Bíle lilo./ Bez milosti. Bez lítosti…“ (Šiktanc) Bez milosti a lítosti vyřazuje autor citaci z Floriana, Wolkrovy Balady o snu, pro jistotu i z Holanových Rudoarmějců. V současné verzi marně hledáme odkaz k „duchu Leninovy noetické koncepce“, k „marxistické interpretační metodě“, k teoretiku socialistického realismu Markovovi atd. Zato jsme hned na počátku seznámeni s Červenkovým sonetem, není opomenut Kundera a Vaculík, tím méně Havel, na možných i nemožných místech se objevuje Zahradníček. Srovnání Haškova Švejka s Kafkou bylo roku 1986 něčím pochybným, ignorujícím „konkrétní uměleckou pravdivost“. Stačí změnit pár slov - a ejhle, už to není ignorantství, ale pozoruhodné hodnocení… Jinde se vypouští pasáž o stranickosti, s níž se svezla, bůhví proč, i zmínka o pravdivosti v…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte