My, níže podepsaní členové Slovenské národní rady a Federálního shromáždění, jsme znepokojeni propagandistickou kampaní, která deformuje pověst Slovenska a představu o restrukturalizaci česko- slovenských vztahů. Slovenské snahy za rovnoprávnost jsou prezentovány jako výraz agresívního nacionalismu. Slováci jsou obviňováni z téměř přirozených sklonů ke komunismu, fašismu či antisemitismu. Cílem této rasistické kampaně je vykreslit Slováky jako morálně pokleslý národ, který potřebuje strážce, jež by jej vrátil do civilizace.V pozadí této kampaně stojí pražští centralisté, kteří stejně jako v minulosti opouštějí principy demokracie a narušují politickou stabilitu, aby získali nadvládu nad Slovenskem. Nedávná snaha prezidenta Havla o zavedení mimořádných pravomocí je pouze dalším pokusem v tomto směru. Prezident na jedné straně připouští, že Češi porušovali veškeré dohody navázané se Slováky od založení státu v r.1918, na druhé straně se snaží zabránit tomu, aby Slováci obdrželi jakékoli závazné záruky. Místo aby takové záruky nabídl, snaží se získat právo na rozpuštění parlamentu a zavést vládu diktatury.

Na podobný požadavek prezidenta Michaila Gorbačova z minulého roku reagoval americký tisk ohlasy protestujícími proti přízraku diktatury. Tentokrát však neprotestoval. Zdá se, že Slováci podléhají jiným měřítkům než jiné národy.

Dezinformace týkající se Slovenska jsou v příkrém rozporu s programem jeho vedoucích…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte