Lega Nord

Také v Itálii sílí protestní strany

Lega Nord (Severní liga), nová politická strana, která hájí zájmy rozvinutého severu Itálie, potvrdila svými volebními úspěchy, že časy se mění i ve stojatých vodách italského politického života. Sezónní pády vlád i pravidelné přesuny politiků z jednoho ministerského křesla do druhého budily sice dojem určité dramatičnosti, ale nikdy nemířily na kořen problémů. Většinou šlo o kosmetické změny, a to od nepěkného k ještě horšímu, což časem vyplynulo z neblahé hospodářské situace státních služeb, ale i z celého ohňostroje politických skandálů.Nejdramatičtějším problémem Itálie však zůstává jih s tradiční zaostalostí a s tradičními normami chování: omerta, parazitování na celostátním rozpočtu a mafie. Právě mafie těžila z úpadku důvěryhodnosti státu a úměrně tomu prorůstala hospodářským i sociálněpolitickým životem země z jihu na sever a odtud dál do zahraničí: do Švýcarska, Německa, ale i do postkomunistické Evropy včetně Československa.

Čtyři tažní koně

Když benátská krajská rada zadala týmu odborníků vypracovat studii o daňových odvodech jednotlivých regionů a o přerozdělování finančních prostředků ze státní pokladny, ukázalo se, že z 20 italských krajů pouze 4 severní hrají úlohu tažných koní. Zahrnují 37% obyvatelstva Itálie, 42% ekonomicky aktivních osob, ale vytvářejí 46% hrubého národního důchodu a hradí 52,3% státního rozpočtu. Z každých 100 lir, odevzdaných státu na daních, se vrací…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte