Ve jménu Rámy

Indií otřásla vlna náboženského násilí

Nejnovější události v Indii svědčí o značném růstu názorové nesnášenlivosti a pohrdání lidskými životy. Přestože terorismus, náboženský fanatismus a etnické sváry jsou v rozporu s tradičním ideálem nenásilí (ahinsa), staly se každodenním chlebem indického života. Agresivita, ponejvíce hinduistických fundamentalistických skupin, vedla k prudkému zhoršení vztahů mezi hinduisty a stamiliónovou menšinou muslimů. Kde hledat příčinu?Všude, kde vedle sebe žijí stoupenci různých vyznání, obvykle vyraší náboženský antagonismus. V indickém prostředí se tento rozpor vyhrotil až do politického soupeření náboženských komunit. Původní teze Muslimské ligy, že muslimové a hinduisté jsou dva různé národy, sice neměla a nemá žádné opodstatnění, ale nakonec nabyla konkrétní podoby rozdělením Britské Indie a vytvořením Pákistánu. Tím se však neotupilo ostří náboženského fanatismu ani na jedné straně.

„Synové indické půdy“

Hlavním nebezpečím pro indickou demokracii je dnes úsilí o násilnou „indizaci“ muslimů (tedy Indů, hlásících se k islámu!) v duchu hesla „jedna země, jedna kultura“. Iniciátory těchto snah jsou fundamentalistické organizace jako Světová hinduistická rada (Višva hindú parišad, VHP) či polovojenský Národní svaz dobrovolníků (Ráštríj svajamsévak sangh, RSS). Bojovní hinduisté volají po vybudování jednotné hinduistické komunity, jakéhosi elitního společenství „synů indické půdy“, které by…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte