Obnovení nadějí

Američané se vylodili v Somálsku

Přesila rozjívených novinářů na pláži u Mogadiša přetvořila velkolepé vylodění amerických jednotek v Somálsku na hollywoodský comics třetí kategorie. To však nic nemění na faktu, že jde o takřka dějinnou událost, jejíž smysl rozhodně netkví v triumfálním příchodu „pacifikačních“ jednotek. Celá akce pod názvem „Obnovená naděje“ je stejně jako předchozí „Pouštní bouře“ jedním velkým precedentem. Jeho význam spočívá především v tom, že může ukázat cestu a způsoby, jak podobné situace v budoucnu řešit. Nebo neřešit. To se teprve uvidí.Dosavadní průběh potvrdil několik předpokladů. Za prvé, Spojené státy jsou dnes jedinou, a tedy osamocenou supervelmocí. Na nich z velké části závisí další osud OSN a světového společenství vůbec. Na nich závisí, jak se budou řešit krize, jichž neubylo ani po vítězství nad Moskvou ve studené válce. Spojené státy nyní připomínají podivínského krále, kterého už nebaví vládnout zemi a raději by se věnoval dvoru a svým zálibám. Stejně jako králové si však ani ony nemohou vzít dovolenou, aby si vyřešily své domácí trable.

Cestou nejmenšího odporu

Odstupující prezident Bush udělal poslední hrdinské gesto svého působení v Bílém domě. Somálsko si vybral díky tomu, že je nejlevnější, nejefektnější a nejméně rizikové ze všech možných „ohnisek“, kde by mohli Američané zasáhnout. Bush zvolil pro akci postup, který jen zdůraznil nezastupitelnost amerického hlasu při…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte