Když jíš, ještě žiješ

Největší evropský tábor pro uprchlíky je v Maďarsku

V Maďarsku dnes přebývá přes sedmdesát tisíc utečenců z bývalé Jugoslávie. Dvě třetiny z nich tvoří ženy a děti do čtrnácti let. Zbytek jsou starci. Mladého muže potkáte mezi uprchlíky zřídka. Ti, kteří tu jsou, týden dva odpočívají, pak v blízkosti tábora vykopou zbraň, kterou tam dříve ukryli, a vracejí se do vlasti dále bojovat.

Válka je stále krutější

Největší maďarský, ale také evropský tábor pro uprchlíky z bývalé Jugoslávie je ve městě Nagyatád, třicet kilometrů od chorvatských hranic. Návštěvu tábora začínám na budapešťském ministerstva vnitra. V rozporu s tvrzením maďarských přátel, kteří mi líčili gigantické komplikace, spojené s vyřizováním povolení ke vstupu do tábora, mě nikdo nelegitimuje, propustku si vyplňuji sám a milá brunetka ze sekretariátu několik minut obětavě bloudí těsnými chodbami při hledání kohokoliv, kdo vlastní úřední razítko. Do Nagyatádu jedu autem. Ozbrojený strážce před branou mi po mé maďarské promluvě klade s přátelským úsměvem jedinou otázku: „Vy jste Maďar ze Slovenska?“ Vrtím hlavou a vysvětluji, že jsem Polák. Rozzáří se ještě víc: „To se podívejme, ani jsem nevěděl, že tam taky žijou naši!"Závora se zvedá a za chvíli se ocitám na ohromném korzu, kde se pomalu a mlčky prochází několik lidí. Ve správní budově mě vítá Lajos Gyürkös, asi třicetiletý zástupce ředitele tábora. "Teď je to idyla,“ začíná, "máme tu 2.200 uprchlíků.…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte