Jelcinův vabank

Sjezd ruských poslanců hrál o Jegora Gajdara

Dámou v šachové partii Sjezdu lidových poslanců Ruska se stal tvůrce a iniciátor ruské ekonomické reformy Jegor Gajdar. Boj, který o Gajdara, jeho post a další průběh reformy svádějí konzervativci a demokraté, však již překročil pravidla civilizované politické partie. Je zřejmé, že navzdory všem polohám konfliktu mezi agresívním superparlamentem a neméně agresívním ruským prezidentem jde právě jen a jen o hospodářskou reformu.Obě strany se zaklínají hesly demokracie a soucitu s trpícím obyvatelstvem, stejně tak však obě strany základní principy demokracie porušují a používají „nedovolených úderů“. Personální obsazení ruského superparlamentu nenechává nikoho na pochybách, že v převážné většině případů jde o skalní frekventanty bývalé komunistické moci, kteří se v průběhu let pramálo změnili. Před lety označil ruský historik Jurij Afanasjev sovětský superparlament za „agresívně poslušnou většinu“. Dnes lze hovořit o agresívní většině, jež se vymyká jakékoli kontrole soudného rozumu. Proti Jelcinovým návrhům totiž často hlasují i jeho nedávní stoupenci, a to na základě populistické představy, že radikální průběh reforem je nepřijatelný, protože „lid si ho nepřeje“. Je přitom zřejmé, že pokud si ruský lid ve své současné situaci skutečně něco přeje, je to změna katastrofálního statu quo.

Rozkol v křídle demokratů

Vzájemné obviňování, při němž je za nejvyššího soudce a rozhodčího…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte