„Zlodějská ruka trhu“

Polská pravice je nejednotná a nevyhraněná

Nynější rozmělněnost a slabost polských politických stran má více důvodů. Jedním z nich jsou některé kroky Lecha Walesy, jenž navzdory mnohým příslibům nevytvořil žádné prezidentské hnutí a vyznával spíše teorii oslabování silných a podpory slabších. Neméně podstatné jsou ambice jednotlivých stranických lídrů, kteří kladou vůdcovství stále menších, avšak vlastních skupinek nad politickou dohodu. Z hlediska platného volebního systému, zvýhodňujícího malá uskupení, se však chovají racionálně.Vnitrostranickým rozkolům je nakloněna i samotná vládní politika, na jejímž pozadí se rozvíjí vzájemné napětí mezi všemi členy vládní koalice. Důležitým činitelem, který může prohloubit rozpory jak ve vládní koalici, tak v pravicových opozičních uskupeních, je otázka jejich vztahu k zákonu o přerušení těhotenství. V budoucnu to bude problém lustračního zákona.

Pravice ve vládě i v opozici

Současný nástin rozložení sil polské parlamentní pravice po podzimních přesunech, slučování a dělení vypadá následovně:Liberálně demokratický kongres, člen vládní koalice, utvořil díky tomu, že k němu přešla část poslanců dvou jiných stran, parlamentní klub nazvaný Polský liberální program, který sdružuje celkem 53 poslance (ze 460 mandátů v Sejmu). Kongres je prvním postsolidaritním seskupením, jež se otevřeně postavilo za požadavek udržet odluku katolické církve od státu.Konfederace nezávislého Polska …

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte