Dobře zaplacený civil

110.000.000 korun z kapes daňových poplatníků

Za poslední tři roky vyplatilo ministerstvo vnitra ČR policistům v přímém výkonu služby, ale také tisícům administrativních pracovníků na tzv. odchodném 110 miliónů korun. Jen v tomto roce dostali propuštění zaměstnanci 45 miliónů korun. Odchodné je vypláceno ze mzdových fondů ministerstva, což paradoxně znamená, že čím víc policistů odchází, tím méně má MV na platy zaměstnanců. Ze zmíněných 110 miliónů by tady mohlo být rok placeno více než tisíc policistů.Za komunistické éry byl vytvořen systém, podle něhož se každý zaměstnanec ministerstva vnitra bez ohledu na pracovní zařazení automaticky stal, zjednodušeně řečeno, policajtem. Řečeno úředně, byl přijat do „služebního poměru“: byla mu udělena hodnost a s ní související hodnostní příspěvek k platu. Na policisty se nevztahoval obecný zákoník práce, ale zákon o služebním poměru SNB, který jim ve srovnání s občany výrazně vylepšoval pracovně právní statut. Účel odpovídal potřebě doby. Zaměstnanci se dostali pod přímou kontrolu, neplnili pracovní úkoly, nýbrž rozkazy, případné kázeňské přestupky vyšetřovala vojenská prokuratura. Každý tak tvořil nezbytnou a hybnou součást mašinérie SNB.

Major „Štempl“

Odchodné je jednorázová finanční částka, kterou policista dostává při odchodu ze služby. Tento mechanismus je běžný téměř ve všech demokratických státech. Rozdíl je však v tom, že finanční zvýhodnění a odchodné se týká jen…

v47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte