Bulharská cesta neutrality

Sofie je zdrženlivá vůči válce na Balkáně

Ve druhé polovině října se v sofijském Paláci kultury konala významná událost. Poprvé po 47 letech měla na bulharské scéně premiéru makedonská hra. Titul: „R“; autor: Jordan Plevneš; režisér: Ljubiša Georgievski; v hlavní roli: Petar Temelkovski. Všichni Makedonci. Protože nešlo jen o umění, ale - a to především - o politiku, seděli v publiku bulharský prezident Želev s manželkou, makedonský prezident Gligorov s manželkou, bulharská ministryně kultury Elka Konstantinová a jeden z vůdců makedonské opozice Ljupčo Georgievski.

Makedonie a Makedonci

Během posledních padesáti let pro Bulhary makedonská kultura prakticky neexistovala. Makedonština nebyla uznána za samostatný jazyk, odlišný od bulharštiny, a proto se nevyučovala na školách, nepřekládaly se knihy a o dění v sousední zemi se oficiálně nemluvilo. Jugoslávie na druhou stranu mlčela o tom, že v Makedonii žijí i Bulhaři. Ještě poslední komunistická vláda v Sofii prohlásila, že vůči Makedonské republice nemá žádné územní nároky. Další vlády se k tomuto stanovisku přihlásily s jistým upřesněním: obyvatelstvo Makedonie se skládá mj. z etnických Bulharů, takže uznáváme existenci suverénního makedonského státu, ale nikoliv makedonské národnosti. Současný makedonský kabinet toto upřesnění moc nepotěšilo.Díky těmto historickým vztahům uznalo Bulharsko 15.ledna jako první stát na světě nezávislost Makedonské republiky.…

v47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte