Svobodný obchod, nebo zákon džungle

Od obchodní války k politickému izolacionismu

Letošní rok není pro Evropu, ale ani pro další vyspělé země (USA a a Japonsko) tím nejšťastnějším. Pokračuje hluboká krize britského hospodářství, na prahu recese se nyní podle většiny odborníků ocitá Německo, ekonomika Spojených států se zotavuje jen pomalu a váhavě a západní Evropa prošla před dvěma měsíci měnovým otřesem. Navíc se prohloubily rozpory mezi Evropským společenstvím a Spojenými státy ohledně zemědělských dotací. Svět stojí před hrozbou obchodní války mezi USA a ES a kolapsu Uruguayského kola jednání GATT (Všeobecná dohoda o clech a obchodu) o uvolnění celních bariér a kvót ve světovém obchodu. Pokud se tak stane, hrozí světová hospodářská krize s katastrofálními důsledky. Ekonomický protekcionismus navíc povede k politickému izolacionismu tří bloků (Evropy, Severní Ameriky a východní Asie) a může mít těžko předvídatelné dopady na světovou bezpečnost.

Uruguayské kolo

Od zrodu GATT v roce 1947 proběhlo celkem osm mnohaměsíčních až mnohaletých kol vyjednávání za účasti všech členských zemí. Nejznámější z nich jsou tzv. Dillonské (úspěšně uzavřeno v roce 1962), Kennedyho (1967) a Tokijské (1979). Uruguayské kolo se 105 účastníky začalo v roce 1986 v uruguayském Punta del Este a ve stanovených cílech je zdaleka nejambicióznější: má uvolnit celní bariéry i v dosud tabuizovaných oblastech, jako jsou finanční trhy, zemědělské a textilní výrobky, a…

v46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte