My, lid

Petici za přímou volbu prezidenta zatím podepsalo 4.000 občanů

„Argumenty proti přímé volbě prezidenta jen potvrzují naše obavy z toho, co jsem již na jaře s jistou nadsázkou nazval pravicovým bolševismem,“ prohlásil 6.listopadu na tiskové konferenci předseda Občanského hnutí Jiří Dienstbier.V prvním listopadovém týdnu byl totiž dopracován vládní návrh nové Ústavy České republiky, který nepředpokládá přímou volbu hlavy státu. Prezident bude volen oběma komorami nového parlamentu, poslaneckou sněmovnou a senátem.Podle Jiřího Dienstbiera se při tvorbě ústavy prosadily především „autoritativní názory hlavní vládnoucí strany“ bez „ohledu na vůli lidí“ a „bez konstruktivní spolupráce s opozicí“. Proto se Občanské hnutí rozhodlo iniciovat vznik petičního výboru, který by „organizoval podpisovou akci k jediné prosté větě“: Žádám, aby prezident republiky byl volen lidovým hlasováním.

Něco jako sociologický průzkum

Petiční výbor se ustavil ve středu 11.listopadu. Jeho členy jsou mezi jinými: Dagmar Burešová, Věra Čáslavská, Ladislav Hejdánek, Marta Kubišová, Ivan Klíma, Rudolf Hrušínský, Václav Malý, Anna Masaryková a Jiří Dienstbier. Podle mluvčího výboru, evangelického faráře Jana Šimsy, jde o skupinu lidí různých názorů, kteří by rádi udrželi podpisovou akci na úrovni nestranického občanského postoje. Zatím jediný kandidát na úřad českého prezidenta Václav Havel k jejich iniciativě říká: "Organizování této petice je zřejmě reakcí na…

v46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte