Válka v zemi mafií

V Tádžikistánu pokračuje boj o moc

Předminulou sobotu ráno vstoupily do hlavního města Tádžikistánu Dušanbe protiislámské jednotky z Kuljabské oblasti na jihu země, které podporují svrženého prezidenta Nabijeva. Obsadily vládní budovu a svrhly úřadujícího prezidenta Iskandarova. Po dvou dnech pouličních bojů byly sice z města vytlačeny, ale jejich vůdce, bývalý předseda Nejvyššího sovětu Tádžikistánu Kenžajev, získal od prezidenta příslib brzkého zasedání parlamentu, na kterém by se poslanci měli znovu zabývat zákonností svržení Nabijeva. Dvoudenní puč je tedy s trochou nadsázky možno chápat jako nedůležitou epizodu mocenského boje, která však dobře ilustruje bezvýchodnou a patovou situaci občanské války v nejchudší zemi bývalého sovětského impéria.

Vláda klanů, podsvětí a pašeráků

První muž Komunistické strany Tádžikistánu z brežněvovské éry Rachman Nabijev se dostal do čela státu koncem září loňského roku. Komunistický parlament tehdy odstranil svého předsedu Aslonova, který po moskevském puči pozastavil činnost Socialistické strany (bývalé komunistické) a znárodnil její majetek. Opozici se po vlně protestů podařilo přimět Nabijeva k demisi, ale v listopadu byla jeho volba potvrzena všelidovým hlasováním. Opozice, tvořená inteligencí a islámskými stranami, se nevzdala. Její vliv vzrostl zejména po ekonomickém kolapsu koncem března. Vlna protivládních demonstrací vyvrcholila počátkem května přestřelkou mezi národní…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte