Ani zeď, ani hranice

Co si myslí pražští středoškoláci o rozdělení státu

Podle posledního průzkumu veřejného mínění považuje 51% obyvatel českých zemí rozdělení federace za nutnost. Ve věkové kategorii 15–29 let si rozpad státu přeje dokonce 57% lidí.Dva dny před 28.říjnem jsme proto požádali 305 studentů dvou pražských gymnázií (v Korunní a Štěpánské ulici) o odpověď na otázku: Co pro vás znamená rozdělení federace? Cílem ankety nebylo získat relevantní sociologická data, ale zjistit nakolik se pražští gymnazisté vůbec zajímají o státoprávní situaci své země, čeho se obávají.

Slovenské závaží

Ze zhruba dvacetiřádkových anonymních odpovědí vyplývá, že 55% (169 odpovědí) studentů s rozdělením ČSFR souhlasí. Drtivá většina z nich (108 odpovědí) proto, že nevidí jiné řešení vleklé krize: Rozpad federace mi připadá nezbytný vzhledem k současnému vývoji na Slovensku, kde jsou u moci lidé, kteří by se znovu chtěli pokusit o vytvoření „socialismu s lidskou tváří“, což je utopie. Oslavují nejsmutnější a nejkrutější období svých moderních dějin - Slovenský štát, a nikdo proti tomu nic nedělá. Také si myslím, že rozpad je nutný vzhledem k rozdílnosti hospodářského vývoje v obou republikách. Slovensko brzdí mnohé reformy a „novoty“ zaváděné českými ekonomy. (Dívka, 18 let)Třicet čtyři odpovědi, což je 20% těch, kdo jsou pro rozdělení, považují Slovensko za přítěž pro české země: Slováky bych přirovnala k pískovým pytlíkům v balónu, které když…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte