Nástup rudého trhu

Skončil 14.sjezd KS Číny

Těžko mohl někdo předpokládat, že z obskurního spolku 57 podivínů na začátku dvacátých let se Komunistická strana Číny stane počátkem let devadesátých nejpočetnější politickou stranou světa s více než 51 milióny členů. Stranou, která se na svém posledním, 14.sjezdu rozhodla pokračovat v ekonomické a společenské přeměně jedné čtvrtiny lidstva. Jednání čínských komunistů a zejména jeho výsledky naplnily stránky světového tisku optimismem. Podstata čínských reforem i samotná společnost této země však představují velmi složitý a pro Evropana někdy i nepochopitelný konglomerát, a proto je na místě spíše opatrnost. Přes všechny pekingské proklamace o cestách k „socialistické tržní ekonomice“ zůstává totiž Čína nadále největším totalitním útvarem současnosti.

Boj za fasádou jednoty

14.sjezd potvrdil dávno známou skutečnost, že za fasádou stranické jednoty probíhá tvrdý mocenský boj. Podle všeho zvítězili stoupenci největšího čínského reformátora posledních patnácti let, osmaosmdesátiletého Teng Siao-Pchinga. Svědčí o tom plná polovina nových, poněkud mladších členů v ústředním výboru či fakt, že do vedení strany byl zvolen bývalý šanghajský starosta Ču Žung-ti, označovaný za „čínského Gorbačova“. Tyto změny ale provází typický čínský rys: obě křídla, reformátoři a „konzervativci“, se nakonec dohodla. Jinak by nemohl být znovu zvolen do funkce generálního tajemníka Ťiang Ce-min a také by nevydržel jeden…

v43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte