Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Vstávaj Jano hore, na baňu klopajů

Vstávaj Jano hore, na baňu klopajů

Okupační stávka ve slovenských dolech začne 15.října

V osmnáctitisícovém městě Handlová je prakticky jediným podnikem důl na hnědé uhlí. Pracuje v něm zhruba tři tisíce lidí. Devátého září zde při důlním neštěstí zahynuli čtyři horníci. O tři dny později se měla začít vyplácet o 30 procent vyšší mzda. Základní platy skutečně stouply, jak slíbilo vedení podniku, ale zároveň se snížily prémie. Řada dělníků tak brala ještě méně než dřív. Od té doby horníci mluví o stávce: Pokud se situace nezlepší, 15.října nevyfáráme a obsadíme podzemí.

„Když nezůstaneme dole, tak se s námi nikdo bavit nebude“

Předák z odpolední směny dolu Handlová potvrzuje zprávy o „divoké“ stávce, kterou neorganizují odbory, ale sami dělníci. „Podívejte se,“ říká s úsměvem, "my bereme pořád stejně už pět let. Ceny šly zatím o sto procent nahoru. Buď nám přidají padesát procent, nebo patnáctého prostě nevyfáráme. Vykládají nám něco o šestnácti procentech. To je prostě směšné. Nemluvím o ostatních, ale nejlépe placený dělník na stěně má čtyři a půl tisíce hrubého. Když pak přijde domů s osmnácti stovkama dobírky a zaplatí dvanáct set nájem, tak z čeho má žít. Přitom v hornických městech je všechno - hlavně jídlo - daleko dražší než jinde. Říká se, že sekretářky na podniku mají šest sedm tisíc. Nevíme to ovšem úplně přesně, protože informace o platech našich úředníků jsou přísně tajné. Kdyby je někdo z účtárny prozradil, tak na hodinu…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte