Na mír moc času nezbývá

Čím rychleji urovnáme své vztahy s Německem, tím lépe

Mečiarovo norimberské prohlášení, že Slovenská republika jako budoucí subjekt mezinárodního práva si přeje nové projednání německo-československé smlouvy a že je připravena „odškodnit karpatské Němce“, vetřelo sůl do otevřené rány německo-českých vztahů: do sporu o vyhnání a vyvlastnění tří miliónů sudetských Němců.Ačkoliv měřítko je stěží srovnatelné (karpatských Němců, které postihl stejný osud jako Němce sudetské, bylo asi sto padesát tisíc), v zásadě jde o stejný problém: násilný odsun celé národní skupiny a zabavení jejího majetku bez náhrady. Obojí odporuje všem evropským právním normám a obojí se blíží - stejně jako současné události v bývalé Jugoslávii - mezinárodně odsouzené skutkové podstatě genocidy. Proto by nemělo nikoho v českých zemích udivit, že Mečiarova účelového prohlášení se chopí Sudetoněmecký landsmanšaft.

Německo se může destabilizovat

V listopadu se sejde Sudetoněmecké spolkové shromáždění (parlament landsmanšaftu), které přijme odpovídající závěry. Ve středu pozornosti je přitom návrh na zřízení německo-československé nadace, z níž mají být - analogicky s polsko-německým vypořádáním - odškodněny československé oběti nacismu. Sudetští Němci se stavějí se vším důrazem proti, nikoliv proto, že by sami o sobě takové odškodnění popírali, ale protože považují za zcela nepřijatelné, aby jedna strana byla ochotná platit, zatímco druhá (česká)…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte