Český zájem je…

Odpovídají poslanci ČNR

Blížící se rozpad Československa přirozeně nastolil i zcela nová témata. Jedním z nich je i otázka „českých zájmů“. Zmínky o nich se stále častěji objevují jak v tisku, tak v projevech politiků. Například místopředseda ODS Josef Zieleniec nedávno v televizním pořadu Co týden dal obvinil opozici, že „svojí politikou poškozuje české zájmy“. Sociálně demokratický poslanec Ivan Fišera to však s pobouřením odmítl: podle něj poškozuje české zájmy naopak vládní koalice.O jakých zájmech je tedy řeč? Dají se jednoznačně pojmenovat? Shodnou se na nich alespoň ti, kteří k jejich obhajobě a prosazování mají nejblíž - zástupci občanů v republikovém parlamentu? Pro odpověď jsme si zašli do budovy ČNR. Dotaz, kladený všem poslancům, byl jednoduchý: Co v dané chvíli podle vás představuje pojem „české zájmy“?

Samostatný stát

Milan Uhde (ODS) - předseda ČNR: "Podle mne nelze české zájmy teoreticky formulovat a pak denně kontrolovat, jak je plníme. Jsou to konkrétní kroky v místě a čase, nad kterými můžeme diskutovat. Není to teoretická šablona, kterou bychom mohli libovolně aplikovat na jakoukoliv situaci. V tuto chvíli je českým zájmem prosazovat takové zákony a smlouvy, aby občané České republiky byli co nejlépe chráněni."Pavel Tollner (KDS): "Aktuálním českým zájmem je vytvoření samostatného, demokratického a slušného státu od 1.1.1993."Ivan Mašek (ODA): "Jako poslanec ČNR nehájím české národní zájmy, ale zájmy…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte