Obloha nad kupónovou privatizací v posledních dnech poněkud ztemněla. Je situace opravdu vážná, nebo propadáme panice a hysterii? Obojí je pravda. Jsme ve spárech defraudantů, mafií a cizího kapitálu, jak nás s gustem straší levicový tisk, nebo se staly chyby, které je čas napravit a z kterých lze se poučit?

Téměř vše je legální

Co se vlastně stalo: ubohá a nevkusná státem organizovaná reklamní kampaň selhala. Investiční privatizační fondy (IPF) svými sliby přilákaly občany a zachránily kupónovu privatizaci před téměř absolutní lhostejností. Čím více občanů projevilo zájem o privatizaci, tím více se roztočila spirála předhánějících se slibů a tím také více vzrostlo riziko, že sliby nebudou splněny (RIZIKO č.1). Účetní hodnota majetku na jednoho občana klesá. „Fondy si pod sebou podřezávají větev“ (M.Kubánek, Finanční noviny, 23.ledna), ale ze strachu se nemohou zastavit ve vzájemném předhánění. Některé fondy, hlavně pak zřejmě fondy Harvardské, soustředily pravděpodobně obrovské množství kupónových knížek (RIZIKO č.2). Ukázalo se, že zcela schází právní rámec fondů (RIZIKO č.3). Přestože paniku způsobil především nedostatek knížek, je tento problém již věcí druhořadou. Navíc nikdo nepodal důkaz, že se knížky skutečně staly předmětem masové spekulace (kterou nikdo nezakázal), nebo zda jich bylo prostě vytištěno málo (chyby ve vyplňování, suvenýry pro občany a turisty, rodiče kupují omylem i pro děti, nákupy knížek pro zaměstnance atd.).V zásadě…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte