Den před vánoci, ráno 23.prosince, se někdo pokusil na silnici vedoucí k budapešťskému letišti Ferihegy vyhodit do vzduchu autobus vezoucí židovské vystěhovalce z Ruska. Pomocí dálkového ovládání explodovalo sto kilogramů výbušnin, umístěných v autě zaparkovaném u jedné silnice. Taková akce nemá v Maďarsku dosud obdoby. Nakonec bylo poškozeno jenom jedno doprovodné policejní auto, ale dva policisté byli vážně zraněni.

MALÉV přepravuje židovské vystěhovalce ze Sovětského svazu do Izraele od roku 1988. Od té doby přišly na jeho adresu již víckrát výhrůžky od radikálních palestinských organizací. Nejvážněji vypadala situace v březnu 1990, na první výročí parlamentních voleb. MALÉV tehdy dokonce na krátkou dobu přepravu uprchlíků zastavil, za což byl kritizován nejen doma, ale i v zahraničí. Obul se do něj např. americký kongresman maďarského původu Tom Lantos, kterému zachránil před Němci život legendární Wallenberg.

„Alija“ už čtvrtý rok

Kdo to mohl udělat, proč právě den před vánoci? Jaká byla bezpečnostní opatření? Jaká je spolupráce mezi izraelskými a maďarskými bezpečnostními orgány? Izraelský velvyslanec v Budapešti David Kraus (který mimochodem pochází z Dunajské Stredy a vypadá jako Šamir, malý, nekompromisní muž s knírkem) soudí, že cílem atentátu bylo zřejmě přerušení mírových jednání o Blízkém východě. Takový zájem mohou mít pouze radikální arabské organizace či země.

O nové vystěhovalce, kteří cestují do…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte