Peníze nebo morálka

KAN žaluje své kandidáty

Několik dní před volbami stáhl Klub angažovaných nestraníků (KAN) šest svých kandidátů z volební listiny. Všichni údajně spolupracovali s bývalou Státní bezpečností: čtyři jako agenti, dva jako tzv. kandidáti tajné spolupráce.

Předminulý víkend se k jejich případu vrátil sjezd KAN, který rozhodl, že lustrovanou šestici zažaluje. Důvod vysvětlil na tiskové konferenci předseda Klubu Bohdan Dvořák. K získání státní dotace za volby do Sněmovny národů chybělo KAN 157 hlasů a sjezd usoudil, že je to vina pozitivně lustrovaných osob.

Nesmyslná žaloba

Podle JUDr.Vladimíra Nechanického z Generální prokuratury ČSFR je ale žaloba KAN předem ztracenou záležitostí. Lustrační nález FMV totiž nestanoví vinu a na jeho základě proto nelze vynést rozsudek. KAN by sice teoreticky mohl požadovat náhradu škody, ale v takovém případě by pozitivně lustrovaným zájemcům o poslanecký mandát musel prokázat záměrný úmysl poškodit jeho pověst.Předseda Klubu Bohdan Dvořák však trvá na svém: stačí prý sehnat 157 svědků, kteří potvrdí, že nevolili KAN právě kvůli šesti staženým kandidátům, a je vyhráno. Podle nového místopředsedy Klubu JUDr.Milana Hulíka je možno lustrované osoby zažalovat ještě za „poškození politické pověsti ostatních kandidátů“.I v tomto případě je ovšem V.Nechanický skeptický: "Domnívám se, že umístění na kandidátní listině spolu s pozitivně lustrovanými není samo o sobě způsobilé vyvolat…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte