Hra s ohněm

Bludný paragraf zákona o velké privatizaci

Otazníky okolo zákona o bankrotech se staly nejžhavějším ekonomickým tématem posledních dnů. V souvislosti s jeho novelizací narazili ovšem zákonodárci i vládní úředníci na podivný paragraf č.15 zákona o velké privatizaci: prodejem privatizovaného majetku …přechází na nabyvatele vlastnické právo k věcem, jakož i jiná práva a závazky související s privatizovaným majetkem… K převodu závazků se nepožaduje souhlas věřitele, Fond národního majetku však ručí svým majetkem za splnění závazků nabyvatelem privatizovaného majetku, říká se v něm.

Prachy došly. Pošli!

O co jde? Text paragrafu trápí především Fond národního majetku (FNM), který má za blíže neurčené „závazky“ ručit. Právníci připouštějí v zásadě dvojí výklad. První znamená, že se v Československu nemuselo s privatizací vůbec začínat, ten druhý pak znamená zastavení reformy nebo přinejmenším obrovské komplikace.Podle prvního výkladu by si noví majitelé podniků (v textu zákona nazývaní „nabyvatelé“) vůbec nemuseli lámat hlavu s tím, jak hospodařit. Když by došly peníze, obrátili by se na Fond národního majetku a ten by musel platit. Šlo by tedy o jakési generální ručení bez jakéhokoli časového omezení a z FNM by se tak stala obyčejná dojná kráva. Paragraf totiž neříká, jak dlouho by měl fond za závazky ručit. A vůbec se také nezmiňuje o tom, co „tyto“ závazky vlastně jsou. Dluhy? Pokuty za poškozování životního prostředí? Věci…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte