Splněné sny Karola Sidona

Rozhovor s novým pražským rabínem

KAROL SIDON se narodil 9.8.1942 v Praze. Vystudoval FAMU, pracoval v rozhlase a v televizi, v letech 1968- 69 byl redaktorem Literárních listů a Listů. Psal scénáře, televizní a rozhlasové hry. V roce 1968 mu vyšla kniha Sen o mém otci, v roce 1970 Sen o mně. Za normalizace 1970 pracoval jako dělník v podniku Vodní zdroje, později jako prodavač v kiosku Poštovní novinové služby. Podílel se na přípravě samizdatové edice Petlice, kde vydal knihy Evangelium podle Josefa Flavia (1974), Boží osten (1976), Brány mrazu (1977) a Abrahámův návrat (1979), a divadelní hry Shapira (1972) a Zpívej mi na cestu (1973). Po podpisu Charty 77 musel odejít i z místa prodavače a v roce 1983 emigroval do Německa.

Koncem srpna jste se vrátil z Izraele a nastoupil do úřadu pražského rabína. Co vás k tomu vedlo?Nebyl jsem vychován v ortodoxním židovství a cestu k němu jsem našel až v dospělosti. Vystudoval jsem judaistiku v Heidelbergu a po listopadu 1989 mi Federace židovských obcí nabídla, abych se stal v Praze rabínem. Vrátil jsem se nejprve do Prahy, ale skoro hned jsem zase odjel do Jeruzaléma, kde jsem studoval ještě necelé dva roky. Vlastně bych tam byl měl ještě zůstat, ale obec už rabína dost naléhavě potřebuje. Udělali jsme tedy kompromis: budu zastávat úřad a jednou nebo dvakrát do roka pojedu d o Jeruzaléma, abych si prohloubil vědomosti a udělal ještě nějaké další zkoušky.

Hluboká…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte