Mír stojí za oběti

Rýsuje se izraelsko- syrská smlouva

Kdyby se před dvěma lety západní aliance, vedená Amerikou, nepostavila radikálně proti řádění Saddáma Husajna, byl by Kuvajt a jiné arabské země označily USA za věčně nespolehlivého, bezcharakterního spojence. Když ale po válce koalice - na základě rezoluce OSN - zabránila vyvražďování Kurdů v severním Iráku, byl tento ryze humanistický akt v komentářích egyptského a syrského tisku charakterizován jako zneužití arabského pohostinství. Před několika týdny se v médiích mnoha arabských zemí znovu ozvala ostrá kritika, tentokrát proto, že se Amerika vůbec nestará o vyvražďování iráckých šíitů, které Saddám nechává letecky bombardovat. Ale jakmile USA, Anglie a Francie - znovu na základě rezoluce OSN - zahájily svou pomocnou akci, zakázaly lety iráckých letadel jižně od 32.rovnoběžky a samy střeží bezpečnost postižených šíitů, nastal obrovský rozruch.„Proč se vměšujete do vnitřních arabských záležitostí,“ zní dnes ze Sýrie, z Egypta a - což je neuvěřitelné - i z malých zemí kolem Zálivu, které se předloni zvláště třásly o svou existenci. Jen ojedinělé názory egyptských a syrských intelektuálů poukazují na fakt, že nejde o vměšování do iráckého etnického konfliktu, ale o to, že Irák arogantně porušuje celou řadu rezolucí OSN, na které jeho vláda přistoupila loni po zastavení bojů.

Operace Jižní hlídka

Americko- britsko- francouzský zásah přinesl okamžitou úlevu. Již třetí týden panuje…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte