Helsinky a asociace

Poslední úkoly federální diplomacie

Středeční dohoda mezi ODS a HZDS zpečetila osud federální diplomacie. Úředníci federálního ministerstva zahraničí, kteří podle vlastních slov nyní „pracují jako nikdy předtím“, mají poslední úkol: zajistit co nejlepší přijetí obou nástupnických států. Tomu měl svou jugoslávskou a londýnskou cestou přispět i ministr Jozef Moravčík.

Musíme stavět na příslibech…

Československo musí ve svém zbývajícím čase především dostát mezinárodním závazkům. Až do 15.prosince je nejvýznamnějším z nich naše předsednictví Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, od níž se očekává zejména mírová iniciativa na Balkáně. Proto se ministr Moravčík týden před začátkem londýnské konference vydal v čele delegace KBSE do metropolí jihoslovanských států. Ke cti mu budiž připočteno, že reálně odhadl možnosti této instituce, která se navzdory přání ministra Dienstbiera a prezidenta Havla nestala rozhodujícím fórem otázek evropské bezpečnosti a zůstává stejně početnou, jako neakceschopnou.Cíl cesty byl skromný: prohovořit s místními politiky některé dílčí návrhy, především projekt vyslání dlouhodobých pozorovatelských misí KBSE do Kosova, Sandžaku, Vojvodiny a na srbsko-makedonskou hranici. Balkánská diplomacie však zápolí se zásadním problémem. Jde o to, zda politické reprezentace mají pod kontrolou svá území a zda mohou zaručit příměří. Na závěr návštěvy Bělehradu se k tomu vyjádřil i ministr Moravčík: …

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte