Bojujeme za socialistický Kurdistán

Zpravodaj Respektu u kurdských partyzánů v Turecku

Tady začíná Kurdistán, naklonil se ke mně můj kurdský spolucestující, když jsem se časně ráno probouzel kdesi na půl cestě mezi Ankarou a centrem východní Anatólie Diyarbakirem (pro Kurdy ovšem Ahmadem). Majestátní pusté kopce, na obzoru červánky, studený vzduch zvenku. Chyběli jen hrdinové z mayovek. Mezi Kurdy v těchto končinách koluje vtip, který jsem byl nucen vyslechnout několikrát. Když prý partyzáni z Kurdské strany pracujících náhodou padnou na nějakého cizince, zastaví ho a zeptají se, má-li vízum do Kurdistánu. Tím vtip končí. Pokud vám moc vtipný nepřipadá, nejste sami. Samotné kurdské vypravěče však rozesmává náramně a ani jim příliš nevadí, že vy se moc nesmějete. Ve skutečnosti je však šance potkat cizince v kurdistánských horách minimální. Kromě místních vesničanů zde úřadují jen partyzáni a turečtí vojáci.

„Musíš je zabít“

S blížící se krizovou oblastí přibývají vojenské hlídky. Zastavují především autobusy a nákladní auta a pečlivě vše kontrolují. V Diyarbakiru stojí voják na každém rohu. Dále pokračujeme rozhrkaným mikrobusem pro dvacet lidí, ale pasažérů je asi dvojnásobek: jen na místě pro řidiče sedí tři lidé. Cestou míjíme další vojenské hlídky, tentokrát vybavené i těžkými zbraněmi. U jednoho takového stanoviště je dokonce provizorní vězení. Místní obyvatelé musí být do setmění doma. Pokud vojáci v noci pročesávají okolí a někoho…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte