Povstání a politika

Bude výročí SNP slovenským státním svátkem?

Zanedlouho bude plénum Slovenské národní rady projednávat návrh zákona, kterým by byl 29.srpen vyhlášen za státní svátek SR. Lze očekávat, že parlamentní diskuse ukáže nejen rozdílné pojetí národních dějin, ale odlišnosti v přístupech k politické praxi.

Lid vedli komunisté

Hlavním iniciátorem návrhu je Strana demokratické levice. Podle ní bylo SNP antifašistickým aktem a největším slovenským ozbrojeným vystoupením v moderních dějinách. Ideologové SDĹ už sice přestali říkat, že první housle mezi povstalci hráli komunisté, ale většina občanů si na to vzpomene tak jako tak: vždyť to slyšeli od mateřské školky. Dva roky opatrného vysvětlování dnes už bývalých politických představitelů, že na SNP spolupracovaly i jiné politické síly, nemůže se čtyřicetiletou propagandou soutěžit.Na svém zasedání 12.srpna podpořila návrh slovenská vláda. Uvážíme-li stranické složení Mečiarova kabinetu, zdálo by se, že můžeme předem odhadnout stanovisko poslaneckého klubu Hnutí za demokratické Slovensko. Skutečnost je ale komplikovanější a při rozpravě v SNR může zákon přes vládní podporu narazit na odpor i u poslanců HZDS. Mnozí z nich totiž povstání chápou jako ozbrojený odpor proti tehdejší slovenské vládě a prezidentu Tisovi. Proto se jim může zdát přinejmenším pochybné, aby „jejich“ politická reprezentace, která je autorem a budovatelem slovenské cesty k samostatnému státu, posvětila ihned po…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte