Abcházie plná tanků

Gruzie tvrdě hájí svou celistvost

Téměř přesně na výročí moskevského puče poslal předseda gruzínské národní rady Eduard Ševardnadze tanky do Abcházie. Pokusil se tak vyřešit problém, který začal znovu hrozit rozpadem Gruzie na údělná knížectví. Již se pozapomnělo, že také bývalého prezidenta Gamsachurdiu vyhnaly z Tbilisi ke generálu Dudajevovi do Čečenska tanky. Když tehdy pučisté poznali, že mezinárodní společenství se s nimi bavit nebude, povolali z Moskvy právě Ševardnadzeho. Někdejší ministr zahraničí perestrojkového SSSR byl pro bláhový svět a ještě bláhovější Ameriku zárukou demokratického vývoje, a Gruzie se tak dostala z izolace. Napomohl tomu sám Gamsachurdia: uražená ješitnost ho dohnala k otevřenému terorismu. Svět si jen potvrdil již dříve rozšiřovaný obraz Gamsachurdii jako gruzínského Mussoliniho a Ševardnadze byl zachráněn před rychlým pádem.

Staronový Ševardnadze

Ševardnadzemu se v získaném čase podařilo obnovit síť svých kontaktů z dob, kdy vládl Gruzii železnou rukou coby ministr vnitra. Postupně odstranil nejkřiklavější případy porušování zákonů ozbrojenými bandami, které se nazvaly gruzínskou národní gardou a provedly převrat. Obnovil státní struktury a získal kontrolu nad většinou vládě loajálních ozbrojených skupin. Především však budoval vojsko ministerstva vnitra, v němž zůstala z časů Gruzínské socialistické republiky většina jemu věrných lidí. Za naprostého nezájmu obyvatelstva, které se…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte