Návrat ztraceného syna

Erich Honecker, spravedlnost a právní stát

Berlínský deník Die Tageszeitung nedávno přinesl smutnou bilanci z pera italské novinářky Barbary Spinelliové. Psala o tom, jak vidí současnou situaci Spolkové republiky Německo pohrobci NDR. Článek si zevrubně všímal zakládání Výborů za spravedlnost, které autorka považuje za pokus „zdola“ nalézt si stejně jako v dobách komunismu rodinný koutek, v němž bude možné přečkat nejhorší. Nedůvěra v občanskou zodpovědnost, respektive v západní společnost se jeví jako přímé pokračování úniku před hněvem mocných. Úniku na chaty, do přízně strýčků, do mafiánských vzájemností.

„Německý zločin století“

„Shora“ je tento vývoj nejen podněcován, ale i šikovně využíván schopnými demagogy, kteří do strýčkovských rolí ochotně zaskakují. Šarm například Gregora Gysiho či Petera-Michaela Diestela, abychom zůstali u Výborů za spravedlnost, přitom jako zázrakem očišťuje málem již prehistorické termíny třídního boje, jako je „kolonizace Východu“ či „chladnokrevní západní vykořisťovatelé“. Komunismus se jejich přispěním stává opět salónním učením s ručením omezeným. A minulost? Nostalgici ji přenechávají analogiím mezi kapitalismem a nacismem. O komunismu se přitom mlčí jako o společném zavazujícím tajemství.O úspěchu této taktiky výmluvně vypovídají zatím ještě bázlivé, ale o to bezelstnější výkřiky z pléna na pódiových diskusích, podle nichž je Treuhand (privatizační úřad) " německých zločinem…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte